Co to jest?

    Summer University czyli Letni Uniwersytet to z reguły dwutygodniowy obóz, na który zjeżdza się od 20 do 60 studentów z całej Europy. Projekty te są organizowane przez studentów dla studentów. W ich trakcie takiego wyjazdu można brać udział nie tylko w klasycznych wykładach mających na celu naukę nowego języka, ale także w różnego rodzaju kursach począwszy od nowinek technicznych na mitologii i sportach ekstremalnych kończąc. Temat przedsięwzięcia zależy tylko i wyłącznie od pomysłowości i kreatywności jego koordynatorów. Co roku organizowanych jest około 100 projektów tego typu, na które jeździ około 3000 studentów z ponad 40 krajów europejskich.

Cele

Głównym celem Summer Universities jest przełamywanie barier i stereotypów oraz nauka tolerancji i nieschematycznego postrzegania rzeczywistości przez współpracę studentów wywodzących się z różnych środowisk. Projekty te mają pomóc studentom zrozumieć mentalność i przyzwyczajenia ich kolegów z innych krajów. Pomagają także w przełamywaniu narodowościowych barier w myśleniu i postrzeganiu świata oraz uczą jak być Europejskim Obywatelem.

Historia

Pomysł i projekt Summer University narodził się w 1988 roku jako narzędzie promujące integracje europejską. Funkcję tą spełnia do tej pory. Od 1988 roku jest cyklicznie powtarzany w około 100 lokalach AEGEE. Jego hasło przewodnie brzmi: Zaznajomić Europejczyków z Europą. W tym roku ten projekt był organizowany po raz 25. Oznacza to, że jest to najdłuższy cykliczny projekt naszej organizacji.

Rodzaje Summer Univeristies

Summer Course (SC) – obóz posiadający określoną tematykę, którą może być np. kuchnia śródziemnomorska, mitologia, nauka salsy, sporty ekstremalne, zamki średniowieczne itd. Organizowany jest przez jedną lub więcej anten AEGEE. Uczestnicy biorą udział zarówno w zajęciach teoretycznych jak i praktycznych, które trwają minimum 10 godzin tygodniowo.

Summer Course + (SC+) – to intensywny kurs o określonej tematyce (patrz wyżej), organizowany przez jedną lub więcej anten AEGEE. Zajęcia prowadzone są przez profesjonalnych nauczycieli i trenerów i trwają minimum  20 godzin tygodniowo.

Travelling Summer University (TSU) – organizowany jest przez co najmniej dwa oddziały AEGEE. Uczestnicy podróżują do różnych miejsc w danym kraju i są zakwaterowani w co najmniej 4 różnych miejscach. Celem TSU nie jest określony kurs, tylko poznanie różnych zakątków danego kraju (bądź krajów), lokalnej kultury i stylu życia.

Więcej informacji na temat samego projektu oraz listy aktualnych propozycji wyjazdów znajdziecie na stronie:

Zapraszamy także na grupę dotyczącą tegorocznego Summer University!